Zemplínska Šírava

Voda je očarujúci príbeh, ktorá kráľuje  oblasti Zemplínu. Zásluhu na tom má najmä vodná nádrž Zemplínska šírava. Sto slnečných dní - to je najlepšia reklama, ktorá pozýva návštevníkov  na brehy i vodnú hladinu. 

Známa rekreačná oblasť Zemplínska šírava patrí k najteplejším oblastiam na Slovensku. Nebývalé množstvo tropických dní a nocí urobilo z tejto druhej najväčšej vodnej plochy na Slovensku významné turistické centrum zemplínskeho regiónu. Vodná plocha má rozlohu 33 km2, dĺžku 11 km, šírku 3,5 km, priemernú hĺbku 9,5 m, maximálnu hĺbku 14,7 m. Zemplínska šírava má mimoriadne priaznivé podmienky na kúpanie, vodné športy, rybolov a pešiu turistiku.

Zemplínska šírava je druhou najväčšou vodnou nádržou na Slovensku. Bola vybudovaná v prvej polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia (r. 1965) a od svojho dokončenia sa stala významnou rekreačnou oblasťou, priťahujúcou nielen domácich, ale aj zahraničných návštevníkov.

Všetky rekreačné strediská sú prístupné z cesty, ktorá lemuje vodnú nádrž. Dominantné sú najmä prekrásne priestory na Hôrke na stanovanie a kempovanie. Milovníci pohodlnej a vysoko štandardnej rekreácie si určite vyberú jednu z mnohých príležitostí, ktoré na strediskách ponúkajú hotely, penzióny, chaty, chatové osady, apartmánové domy a luxusné vilky.

Okolie Zemplínskej šíravy vytvára priestor na rekreáciu aj v jesenných mesiacoch kde dominuje bohaté hubárčenia. Južné svahy sú husto pokryté vinicami, ktoré umožňujú účasť na tradičných oberačkách a pri výrobe vínneho moku. Husté a rozľahlé lesy Vihorlatských vrchov sú rajom plachej zveri. Pocit uspokojenia z prekonania seba samého poskytuje výstup Vinianský hrad,  Sninský kameň a pohľad na fascinujúcu scenériu Morského oka.

 

Prímestská oblasť – Biela hora

Biela hora je prvým prímestským rekreačným strediskom. Od Michaloviec je vzdialené iba 3 km. Stredisko je typické množstvom súkromných chát z ktorých niektoré ponúkajú individuálne ubytovanie. Terén strediska je mierne svahovitý, trávnatý s pozvoľným vstupom do vody, štrkopiesková pláž je dlhá 1500 m.. Západný okraj strediska tvorí lesopark. V / LTS / je centrom dobrého jedla a večernej zábavy Penzión Breza.

 

Slnečný lúč, Hôrka

Hôrka sa rozkladá pod morfologicky zaujímavými kopcami Veľký a Malý Senderov. Od Michaloviec je vzdialená 8 km. Rozloha strediska je 15 ha. Stredisko Hôrka je typické najkrajšími pieskovými a štrkopieskovými plážami, je tu sústredená ponuka služieb, kultúrnych a športových zariadení. V stredisku sa nachádza hlavné Informačné centrum, prístav osobnej lodnej dopravy, parkoviská  pre viac ako 700 áut, veľký športový areál so 4 tenisovými kurtami, ihriskom plážového volejbalu, streetbalu, minifutbalu, minigolfu a detským ihriskom. Sú tu krásne podmienky na stanovanie. 

 

Medvedia Hora

Stredisko Medvedia hora sa nachádza v krajinársky najhodnotnejšej oblasti, na úpätí vyvýšeného výbežku - polostrova vulkanického pôvodu. Najmalebnejší pohľad na breh jazera je spojený s pohľadom na Medvediu horu. Výbežok rozdeľuje stredisko na východnú a západnú časť. V západnej časti Medvedej hory je rekreačný areál s rozlohou 3 ha s upravenou štrkovou plážou, autokempingom ATC, požičovňou vodných bicyklov, je tu parkovisko pre cca 250 aut. V stredisku sa nachádza Salaš a Thermalpark.

 

Kamenec

Stredisko Kamenec sa rozprestiera v dĺžke 2 km medzi obcami Kaluža a Kamenec na ploche cca 16 ha. Stredisko je vzdialené 11 km od Michaloviec. Štrková pláž spolu s vodnou plochou vytvára vhodné podmienky pre rekreáciu. V malebnej zátoke sa nachádza tobogan. V blízkosti sú zábavné atrakcie a množstvo bufetov. Nachádza sa tu aj najlepšie zábavné centum Motel Kamenec, kde sa v súčastnosti konajú v / LTS / každý víkend rôzne discotéky.

 

Klokočov

Stredisko Klokočov je vzdialené od Michaloviec 12 km. Pri stredisku sa nachádza obec Klokočov známa ako pútnické miesto. V kostole Presvätej Bohorodičky je obraz Panny Márie, ktorý v roku 1670 slzil. V stredisku sa nachádzajú novo vybudovaný bazénový komplex Sľňava.

 

Paľkov

Posledným rekreačným strediskom Zemplínskej šíravy na severnej strane je stredisko Paľkov. Nachádza sa medzi obcami Klokočov a Kusín 13 km od Michaloviec. Stredisko je ideálne pre rekreáciu spojenú s vodáctvom a rybárčenim. Za strediskom Paľkov sa nachádza ornitologická rezervácia vodného vtáctva a rezervácia rybárstva. 

 

 

Ďalšie informácie:

http://www.sirava.sk